Canisterapie
Slovo canisterapie vzniklo složením dvou slov a to canis (pes) a terapie (léčba). Canisterapie je stará jako sama lidstvo. Vliv zvířat na psychiku člověka je znám již historických dob díky archeologickým nálezům, kde již bylo vidět, že člověk žil po boku společně se zvířaty. Canisterapii lze tedy chápat jako kontakt mezi psem a člověkem, jež má léčebné účinky.
„Název canisterapie se vžil jako označení způsobu terapie, který využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka, přičemž pojem zdraví je zde myšlen přesně podle definice WHO (Světové zdravotnické organizace) jako stav psychické, fyzické a sociální pohody.“
Tato terapeutická forma se dá také zařadit mezi podpůrné formy psychoterapie. Účinek canisterapie na lidské zdraví je nesporný. Tento kladný vliv pocítil každý, kdo je majitelem psa a vnímá osobnost svého čtyřnohého kamaráda. Je prokázáno, že přítomnost psa vyvolává u lidí tzv. „samoléčitelské schopnosti“, dochází k pozitivnímu působení – snižuje se stres, depresi a na druhé straně dochází ke zvýšení kvality života daného jedince.
„Canisterapie se uplatňuje jako pomocná (podpůrná) psychoterapeutická metoda při řešení různých situací, kdy jiné metody selhávají nebo je nelze použít.“
Canisterapii lze zařadit do sféry sociální rehabilitace. Cílem tohoto odvětví je podpořit a rozvinout ztracené schopnosti jedince, které mohl například ztratit v důsledku nějakého zranění či onemocnění. Touto terapií se snažíme tyto ztracené schopnosti navracet zpět a využít je ve prospěch klienta tak, aby částečně či plně kompenzoval svůj handicap.
Každé zvíře a pes není výjimkou má nejen své biologické potřeby, ale i potřeby vyššího směru. Mezi tyto potřeby se řadí mazlení, drbání, hra apod. pes je pro mnohé lidi motivací ke komunikaci a interakci s okolím, každý z nás se určitě přistihl u toho, že se svým psem mluví. Mezi majiteli psů a ostatními kolemjdoucími je pes příčinou počínajícího rozhovoru. Mnoho lidí se na ulici oslovuje a zapojuje do rozhovoru díky svým psům.
Když se nad tímto vším zamyslíme, tak závěr je jediný. Pes je prostředkem, který člověka nutí k činnosti – procházky, hry, krmení ale i drbání a mazlení. Majitelů psů mají jednoznačně kvalitnější život, musí se neustále udržovat ve fyzické kondici a jejich pes je udržuje v psychické kondici.
Obě holky mají nové certifikáty :-)
24.3. 2013 Isabela úspěšně složila zkoušku canisterapeutického psa.